دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مصرف سيگار و واريس،
يک فوق تخصص قلب و عروق گفت:

مصرف سیگار احتمال ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد

رضا رحمانی فوق تخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار کرد: واریس یکی از بیماری‌های شایع در افراد است که شیوع این بیماری در زنان  به دلیل وجود هورمون‌های زنانه (استروژن و پروژسترون) بیشتر است و بارداری نیز از عوامل تاثیر گذار در بروز این عارضه هست.
این فوق تخصص قلب و عروق اظهار داشت:شیوع واریس در فرزندانی که والدین آنها دچار این بیماری هستند بیشتر است.افراد سیگاری نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قراردارند.همچنین کمبود مواد غذایی  نیز در برخی موارد منجر به این عارضه می شود.
وی افزود:واریس ممکن است در عروق وریدی سطحی یا عمقی رخ دهد.همچنین گاهی به دلیل گشاد شدن دریچه های  بین وریدهای سطحی و عمقی  این بیماری شکل می گیرد. افراد مبتلا به واریس پس از انجام سونوگرافی و تشخیص اینکه این عارضه کدام عروق را درگیر کرده است باید اقدامات درمانی لازم را انجام دهند.
رحمانی گفت:کاهش وزن افراد چاق کمک چشم گیری به بهبود این بیماری می کند.همچنین بیماران  باید تا حد امکان از انجام فعالیت‌های ایستاده پرهیز کنند.زنان نیز باید از مصرف قرصهای ضد بارداری خودداری کنند.
وی با بیان اینکه جراحی و لیزر درمانی از دیگر روش‌های موثر در درمان این بیماری است ، گفت: بیماران قبل و بعد از اعمال جراحی و سایر روش‌های درمان حتما از جوراب‌های مخصوص که توسط پزشک تجویز می‌شود استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان  کد خبر: ۵۶۵۸۹۲۹


١٠:٥٠ - شنبه ١١ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٩٣٢    /    تعداد نمایش : ١٧٤خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment