دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سيگار و دردهاي كوليكي،
یک ماما در خراسان‌جنوبی گفت:

سیگار کشیدن مادر افزایش دردهای کولیکی نوزاد را به همراه دارد

یک ماما در خراسان‌جنوبی گفت: کودکانی که مادر آنها در طول بارداری یا پس از زایمان سیگار می‌کشد، در معرض خطر بالاتری برای دردهای کولیکی هستند.
«فرشته درایتی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به علل و درمان کولیک در نوزادان، اظهار کرد: کولیک یک حالت خسته‌کننده است که با دوره‌های قابل پیش‌بینی‌کننده از ناراحتی‌های آزاردهنده در کودک سالم و خوب تغذیه شده مشخص می‌شود.
وی با اشاره به این‌که کودک‌هایی که دچار دردهای کولیکی هستند بیش از 3 ساعت در روز و سه روز در هفته و یا حتی بیشتر گریه می‌کنند، تصریح کرد: عمر کولیک کوتاه بوده، طی چند هفته یا چند ماه، کولیک از بین خواهد رفت.
وی افزود: سر و صدا و گریه کردن برای نوزادان امری طبیعی بوده و کودک بهانه‌گیر مبتلا به کولیک نیستند.
این ماما با اشاره به نشانه‌های کولیک در نوزادان، خاطرنشان کرد: دوره‌های قابل پیش‌بینی گریه از نشانه‌هایی بوده که کودک در ساعات معینی در روز گریه کرده و در بعد از ظهر و غروب‌ها اتفاق می‌افتد.
درایتی با اشاره به این‌که گریه شدید و تسکین‌ناپذیر که در این نشانه دردهای کولیکی شدید بوده و به نظر سخت آمده و ممکن است صورت کودک قرمز شده و آرام کردن وی اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است.
وی با بیان این‌که از نشانه‌های مهم کولیک گریه‌هایی که بدون هیچ علت واضحی رخ می‌دهند، خاطرنشان کرد: گریه کردن برای کودکان نرمال بوده و گریه‌های مرتبط با دردهای کولیکی بدون هیچ علت مشخصی رخ می‌دهند.
درایتی با اشاره به این‌که تغییر وضعیت بدن کودک گرد کردن پاها رو به بالا، گره کردن مشت‌ها و سفت کردن عضلات شکم در دوره‌های کولیک شایع است، یادآور شد: کولیک بسیار شایع بوده و چند هفته پس از تولد آغاز شده و تا 3 ماهگی بهبود می‌یابد و در سن 4 تا 5 ماهگی، بیشتر کودکان مبتلا به کولیک بهتر می‌شوند.
وی با اشاره به این‌که علت کولیک نامشخص است، گفت: در برخی موارد از جمله آلرژی‌ها، عدم تحمل لاکتوز، تغییر باکتری‌های نرمال سیستم گوارشی، سیستم گوارشی نارس، والدین مضطرب و تفاوت در روند تغذیه یا آرام‌سازی کودک می‌تواند در ایجاد کولیک نقش داشته باشد.
وی با اشاره به این‌که تئوری‌های بسیاری در خصوص آنچه کودک را مستعد کولیک می‌کند وجود دارد، گفت: رژیم مادر شیرده اثری بر تحریک کولیک نداشته هم‌چنین تعداد مشابهی از پسران و دختران، بدون توجه به مرتبه تولد یا نحوه تغذیه آنها به کولیک مبتلا می‌شوند.
این ماما با اشاره به عوارض کولیک در کودکان، خاطرنشان کرد: اگرچه کولیک کودک برای کل خانواده مشکل‌ساز بوده اما عواقب ماندگار خاصی نداشته همچنین رشد و تکامل کودکان مبتلا به کولیک نرمال است.

منبع: ايسنا    کد خبر: 95040103380


١١:٤٤ - شنبه ١١ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٩٤٣    /    تعداد نمایش : ١٨١خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment