پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سيگار كشدن دوران بارداري،
یافته‌های حاصل از یک مطالعه نشان داد:

سیگارکشیدن در بارداری بر آمادگی جسمانی فرزندان پسر اثر دارد

یافته‌های حاصل از یک مطالعه نشان داد که سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند عوارض بدی را برای به ویژه بر آمادگی بدنی فرزندان پسر در پی داشته باشد.به بیان دقیق تر، در این مطالعه نشان داده شد که مردان جوانی که مادران آن ها در دوران بارداری سیگار می کشیدند، آمادگی هوازی کمتری در مقایسه با آزمودنی هایی که مادران آن ها در بارداری سیگار نمی کشیدند، داشتند. در این مطالعه برای اولین بار است که اثرات سیگار کشیدن مادر بر وضعیت سلامتی در طولانی مدت فرزندان بررسی می شود.
در این مطالعه ۵۰۸ مرد جوان ( میانگین سنی ۱۹ سال) بررسی شدند. ۵۹ آزمودنی در دوران جنینی در معرض دود حاصل از استعمال سیگار توسط مادر قرار داشتند. یافته‌ها نشان داد که سیگار کشیدن مادر همبستگی مثبتی با کاهش آمادگی هوازی فرزندان پسر آن‌ها داشت. آمادگی هوازی آزمودنی‌ها توسط آزمون دویدن در شروع دوره سربازی سنجیده شد.
این آمادگی هوازی، از وضعیت سیگار کشیدن، وزن و میزان فعالیت بدنی فرزندان مستقل بود. علاوه براین، در این مطالعه نشان داده شد که افزایش نمایه توده بدنی پیش از بارداری و افزایش وزن زیاد در دوران بارداری نیز با کاهش آمادگی هوازی فرزندان مرتبط است. روشن است که سیگار کشیدن مادر برای خود و جنین وی اثرات زیان باری به دنبال دارد،
با وجود این در این مطالعه بر این نکته تأکید شد که این سبک از زندگی می تواند اثرات ماندگاری بر وضعیت سلامتی فرزندان داشته باشد.

منبع: بهداشت نيوز


١١:٥٢ - شنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٧٤٦٧    /    تعداد نمایش : ١٥٧خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment