سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دود دست دوم سیگار،
طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا

دود دست دوم سیگار به چشم کودکان آسیب می‌رساند

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، دود دست دوم سیگار با افزایش ریسک سرطان و سکته در بزرگسالان و بیماری آسم، عفونت‌های ریه و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در کودکان مرتبط است. مطالعه جدید نشان می‌دهد سیگار کشیدن در پیرامون کودکان به قوه بینایی شان آسیب می‌رساند چراکه چشم‌های آن‌ها هنوز در حال رشد است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، دود دست دوم سیگار با افزایش ریسک سرطان و سکته در بزرگسالان و بیماری آسم، عفونت‌های ریه و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در کودکان مرتبط است. حال به این فهرست، تغییرات در چشم که منجر به بروز مشکلات بینایی در کودکان می‌شود نیز افزوده شده است.
محققان دانشگاه هنگ گنگ چین دریافته اند کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار داشتند لایه کوروئیدشان نازک شده بود؛ کوروئید لایه‌ای از بافت است که حاوی عروق خونی نازکی است که چشم را تغذیه می‌کند.
دکتر «جیسون یام»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما بیانگر تاثیر مضر احتمالی دود دست دوم سیگار بر سلامت و رشد چشم کودکان است.»
یکی از نتایج احتمالی نازک شدن لایه کوروئید، ماکولوپاتی است. عارضه ماکولوپاتی از بین رفتن پیشرونده بینایی مرکزی است که معمولا در هر دو چشم روی می‌دهد.
در این مطالعه، محققان ضخامت کوروئید را در ۱۴۰۰ کودک رده سنی ۶ تا ۸ سال بررسی کردند. برخی از این کودکان در معرض دود دست دوم سیگار قرار داشتند.
آن‌ها دریافتند کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار بودند در مقایسه با دیگران، کوروئید نازک تری داشتند. همچنین مشخص شد والدین سیگاری هم دارای کوروئید نازک تری بودند.
محققان تاکید می‌کنند کودکان نباید در معرض دود دست دوم سیگار قرار گیرند چراکه بروز مشکلات در حین رشد کودکان موجب بروز عوارض و مشکلات دائمی در آن‌ها می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان      کد خبر: ۷۱۱۴۳۶۵


٠٩:٠١ - يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٧٠٠    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment