يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرطان-ريه، زنان-سيگاري،
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه سرطان ریه در میان زنان و مردان سیگاری، ‌ زنان را بیشتر تهدید می‌کند، گفت: کودکانی که والدین سیگاری دارند، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف ریوی در آنها چندین برابر است.
دکتر سید علی جواد موسوی - فوق تخصص ریه در آستانه برگزاری همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت‌محور اظهار داشت: هیچ بیماری و از جمله سرطان، نیست که با سیگار ارتباطی نداشته باشد. استعمال دخانیات یکی از علل ابتلا به آمار بی‌شماری از بیماری‌ها محسوب می‌شود.
وی افزود: مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان ریه، مصرف سیگار است و این سرطان در زنان سیگاری آمار بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد؛ چراکه هورمون‌های جنسی در زنان اثر سیگار را بر روی سلول‌ها بیشتر می‌کند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: زنان بارداری که استعمال دخانیات داشته باشند، این مسئله بر روی جنین آنها تأثیر گذاشته و خطر زایمان زودرس آنها را تهدید می‌کند. همچنین کودکانی که در خانواده‌های سیگاری زندگی می‌کنند، حجم ریه پایین‌تری داشته و ریسک عفونت ریوی در سال‌های اول زندگی آنها بیشتر است.
به گفته وی، احتمال ابتلا به برونشیت، آسم و سایر بیماری‌های مرتبط با ریه در کودکانی که پدر و مادر سیگاری دارند، بیشتر است؛ بنابراین پیشگیری از استعمال دخانیات برای ارتقای سلامت مردم امری ضروری به شمار می‌رود.
موسوی با اشاره به این‌که جهت پیشگیری از استعمال دخانیات، دروس دانشگاهی در این زمینه اختصاص داده شده است، گفت: البته خانواده‌ها نقش مؤثرتری در این پیشگیری دارند و در صورتی که در شش سال اول زندگی کودک بتوانیم خمیرمایه روانی مناسبی برای او بسازیم، فرد از بسیاری از پدیده‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی مصون خواهد ماند و آسیب‌های کمتری وی را تهدید می‌کند.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت محور، وی با اشاره به راه‌اندازی اداره ارتقای آموزش سلامت در وزارت بهداشت، گفت: این اداره حتی در خانه‌های بهداشت هم راهی باز کرده و بنابراین باید از روش‌های مختلف و حداکثر ظرفیت‌ها جهت ارتقای آگاهی‌های مردم در مورد عوارض استعمال دخانیات استفاده کنیم.

منبع: ايسنا


٠٩:٠٨ - چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٠٦٧    /    تعداد نمایش : ٤٤خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment