چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سیگار و پسوزیاریس،
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

مصرف سیگار بیماری پسوزیاریس را به شدت تشدید می‌کند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف سیگار بیماری پسوزیاریس را به شدت تشدید می کند و به همین دلیل به این بیماران توصیه می‌شود که هرگز دخانیات مصرف نکنند. به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، ۲۹ اکتبر (هشتم آبان) روز جهانی پسوریازیس نامگذاری شده است و هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشکان، بیماران، عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد این بیماری پوستی است.
پسوریازیس (ریشهٔ لغت پسوریازیس از یک کلمهٔ یونانی به معنای خارش است)، صدفک یا داءالصدف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. پسوریازیس بیماری التهاب پوستی است که چرخه تولید سلول های آن را برهم می زند و با افزایش سرعت ساخت سلول ها بر سطح پوست، سبب بوجود آمدن لکه های قرمز رنگ و خشک پوشیده شده با فلس های نقره ای و ایجاد ضخامت در ناخن ها و تغییر شکل آنها می شود.
این لکه ها که بیشتر در اطراف پوست سر، آرنج ها و زانوها ظاهر می شود، با خارش و گاهی با درد همراه است. در موارد شدید ابتلا به بیماری پسوریازیس، بیمار دچار درد و ورم مفاصل می شود و در صورتی که این بیماری به موقع کنترل نشود، از کارافتادگی مفاصل را ایجاد می کند.
دکتر امیر هوشنک احسانی متخصص پوست و مو به مناسبت این روز در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: هرچند علت بروز این بیماری تاکنون مشخص نشده است، اما عواملی مانند مصرف سیگار، استرس و برخی از عفونت ها در تشدید این بیماری نقش مهمی دارند.
وی به بیماران توصیه کرد که حتما در وعده های غذایی از سبزیجات استفاده کنند و گفت: مصرف میوه، ماهی و روغن آن و عسل در کنترل این بیماری نقش موثری دارند.


١٣:٠٥ - شنبه ١٠ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨١٢٢    /    تعداد نمایش : ٤٢خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment