سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ترک سیگار و کمردرد،
یک بررسی جدید نشان می‌دهد:

تاثیر ترک سیگار بر بهبود کمردرد

یک بررسی جدید نشان می‌دهد ترک کردن سیگار به تسکین یافتن کمردرد در افرادی که به علت مشکلات ستون فقرات تحت درمان قرار دارند، کمک می‌کند.

به گزارش هلث دی نیوز پژوهشگران می‌گویند با توجه به این یافته‌ها لازم است به بیماران دچار کمردرد کمک کرد تا سیگار را ترک کنند.

این پژوهشگران 5300 بیمار دچار کمردرد به علت مشکلات ستون فقرات را که تحت درمان جراحی یا غیرجراحی قرار گرفته بودند، برای 8 ماه تحت نظر قرار دادند.
هنگام شروع درمان، افراد که پیش از این سیگار را ترک کرده بودند یا هرگز سیگار نکشیده بودند، کمردرد بسیار کمتری را نسبت به بیماران سیگاری یا آنهایی که در طول این بررسی سیگار را ترک کردند، گزارش کردند. سیگاری‌های فعلی براساس همه رده‌بندی‌های تعیین شدت درد، میزان درد بالاتری نسبت به افرادی داشتند که هرگز سیگار نکشیده بودند.

بیمارانی که در طول دوره درمان سیگار را ترک کردند، بهبودی بیشتری از لحاظ کاهش کمردرد نسبت به بیمارانی پیدا کردند که به سیگار کشیدن ادامه دادند.
این پژوهشگران می‌گویند با توجه رابطه میان ترک سیگار و کاهش درد در این بیماران لازم است برای بیماران دچار اختلالات دردناک ستون فقرات برنامه‌های ترک سیگار به اجرا درآید.
گرچه این بررسی رابطه‌ای میان ترک سیگار و کاهش کمردرد را نشان می‌دهد، رابطه سببی را میان این دو ثابت نمی‌کند.

پژوهش‌های قبلی نشان داده است که میزان سیگار کشیدن و "علائم عاطفی منفی" در بزرگسالان دچار گردن درد یا کمردرد مزمن بالاتر است. و این مسئله مطرح شده است که آیا این افراد مبتلا به درد مزمن با این تصور که سیگار کشیدن به آنها کمک می‌کند، به این کار روی آورده‌اند یا نه.

منبع: همشهری آنلاین


١٢:٥١ - شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢١١٠    /    تعداد نمایش : ٨٥خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment