سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دخانیات و کرونا
مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری:

باور اشتباه در خصوص مصرف مواد مخدر و دخانیات در مواجعه با بیماری کرونا

پاندمی ناگهانی ویروس کرونا همراه با افزایش میزان ترس، نگرانی و اضطراب در تمام افراد جامعه و محدود شدن دسترسی به مراکز درمانی شده است، هرچند که اقدامات بسیار وسیع و پر رنگی در سطوح بهداشتی انجام شده ولی نباید فراموش کنیم که سیاست های کنترل سوء مصرف مواد مخدر، محرک و دخانیات و همچنین روش‌های درمانی آنها باید برای مقابله در جامعه‌ مصرف کننده که در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند، آماده شود و تغییرات لازم را پیدا کند. کووید ۱۹ بیماری هست که مشکلات بسیار در سطح وسیع را به وجود می‌آورد و سیستم بهداشتی را آهسته آهسته خسته و ناتوان می کند.
دکتر هومن شریفی ادیکتولوژیست، دکترای تخصصی پژوهش- سلامت تنفس و مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در مصاحبه با روابط عمومی این مرکز گفت: یکی از پیامدهای مهم این بیماری کاهش دسترسی به بسیاری از خدمات بهداشتی از جمله درمان های مربوط به سوء مصرف مواد مخدر و محرک و سیگار است.وی افزود: فراموش نکنیم که در موج اول بیماری کرونا مواجه با شکست درمان، لغزش، عود و اووردوزهای مصرف مواد شدیم که اگر موج دوم بیماری هم اتفاق بیفتد، میتوانیم منتظر اوردوز ها و همینطور بازگشت ها و شکست های درمانی بسیاری باشیم.
مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اذعان داشت: مراکز درمانی ارائه دهنده خدمات درمانی سوء مصرف مواد و دخانیات می توانند ارتباط مجازی از طریق زیرساخت های مختلف را با بیماران برقرار کنند و خدمات و داروها را با توجه به محدودیت‌های رفت و آمد، به راحت ترین نحو به دست بیماران برسانند.
وی تصریح کرد: گرچه مطابق پروتکل های تدوین شده کشوری داروهای مربوط به سوء مصرف مواد را نمی توان  با دوز ماهیانه به دست بیماران رساند ولی با مقایسه مزایا و معایب این کار، که از یک طرف با بیماری به شدت مسری و کشنده روبرو هستیم و از طرف دیگر به ماندگاری و مانایی درمان اهمیت می دهیم، استفاده از فضای مجازی و ارسال داروها برای بیماران می‌تواند کمک کننده باشد.
دکتر شریفی با بیان اینکه در حال حاضر تمام مردم دنیا در معرض ویروس کرونا هستند  افزود: ولی باید در نظر بگیریم که گروه های خاصی وجود دارند که می توانند آسیب پذیرتر باشند که یکی از این جمعیت ها افرادی هستند که مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر، محرک یا دخانیات می باشند.
این ادیکتولوژیست تاکید کرد: ویروس کرونا به طور مشخص به ریه‌ها  آسیب می رساند و کسانی که استعمال دخانیات دارند یا از سیگارهای الکترونیک استفاده می‌کنند و کسانی که مصرف کننده ماری جوانا هستند، به شدت در معرض خطر می باشند. دکتر شریفی با بیان اینکه میزان کشندگی ویروس کرونا هنوز به درستی مشخص نشده افزود: ولی این مسئله  بدیهی است افرادی مبتلا به بیماری زمینه‌ای مثل دیابت یا بیماری های قلبی عروقی و بیماری‌های تنفسی بیشتر در معرض خطر هستند. وی گفت: گزارش های منتشر شده از چین میزان کشندگی ویروس کرونا در مردان بیشتر از زنان را نشان می دهند. نباید فراموش کنیم که در جمعیت چین ۵۲ درصد مردان و تنها حدود ۲ درصد زنان استعمال دخانیات دارند پس می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که ارتباط مستقیمی بین استعمال دخانیات و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا وجود دارد. استعمال دخانیات و سیگارهای الکترونیک موجب از بین رفتن بافت ریه، التهاب و کاهش توانایی پاسخ ریه به عفونت ها می شود.
مسئول کلینیک کاهش آسیب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اظهار داشت: کسانی که از فرآورده‌های اپیوئید استفاده می کنند بسیار در معرض خطرات ناشی از ویروس کرونا هستند. فرآورده‌های اپیوئیدی با اثر بر ساقه مغز تعداد و عمق تنفس را کاهش می‌دهند و این افراد بسیار مستعد تر به عفونت ریوی می گردند. همچنین با کاهش سطح اکسیژن شریانی، التهاب ریوی شدید تری ایجاد می کنند. هایپوکسی ناشی از مصرف تریاک و فرآورده های آن، نه تنها به ریه ها آسیب میزند، سیستم قلبی عروقی و عروق مغزی نیز متاثر خواهند بود. البته فراموش نمی‌کنیم که اپیوئیدها بسیاری از علائم مثل آبریزش بینی یا حتی سرفه ها را کاهش می دهند ولی در نهایت با این اثرات کاذب فرد متوجه وخیم‌تر شدن شرایطش نمی شود.
دکتر شریفی در خاتمه با بیان اینکه کسانی که متامفتامین مصرف می‌کنند با انقباض عروق ریه مبتلا به فشارخون ریوی، مشکلات قلبی عروقی(کاردیومیوپاتی) و التهاب ریوی می شوند و خطر مهم دیگری که افراد معتاد را تهدید می کند احتمال بالای آلودگی این افراد با پارافرنالیا یا آلات و ادوات دودکشی به ویروس کرونا است. بسته‌های سیگار، شلنگ و سر قلیان، کارتریج سیگار الکترونیک، وسایل استنشاق یا تزریق مواد مخدر و محرک منتقل کننده های مهم آلودگی سطحی ویروس هستند.
وی تاکید کرد: فراموش نکنیم که در چین حداکثر پنج هزار نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت شدند و در همین کشور سالانه یک ملیون نفر سالانه در اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند.

منبع: روابط عمومی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری


٠٠:٣٧ - پنج شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٩    /    عدد : ٩١١٧٩    /    تعداد نمایش : ١٦٥خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment