سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سیگار و ترمیم شکستگی،
مطالعات جدید نشان می دهد:

سیگار ترمیم شکستگی را به تعویق می‌اندازد

چه عواملی در سلامت استخوان‌ها و توان آن‌ها در بهبود پس از آسیب‌دیدگی نقش دارد؟ این سوالی است که گروهی از متخصصان به بررسی آن پرداخته و نتایج آن را در آخرین شماره «نشریه جراحی دست» منتشر کرده‌اند.
در این مطالعه محققان مرکزی درمانی تمرکز خود را روی بیمارانی که تحت جراحی مچ دست، به دلیل شکستگی، قرار گرفته بودند، گذاشتند و روند بهبود بعد از جراحی آن‌ها را در دو بازه زمانی سه ماهه و یک ساله مورد بررسی قرار دادند.در زمان ارزیابی سه ماهه، وضعیت بهبود دست در افراد سیگاری، کندتر از دیگران بود.
افزون بر گزارش خود بیمار، متخصصان در ابعاد مختلفی روند بهبود را مورد ارزیابی قرار دادند. این ارزیابی‌ها مشخص کرد افراد سیگاری از نظر جوش خوردن استخوان، تراز شدن استخوان‌های دست پس از جراحی و میزان فعالیت دست در زمان ارزیابی سه ماهه، عقب‌تر از دیگران هستند.
این در حالی بود که خود این افراد نیز از وضعیت خود رضایت پایین‌تری داشتند.البته در ارزیابی دوم، افراد سیگاری از نظر میزان جوش خوردگی استخوان، فعالیت دست و تراز بودن استخوان‌ها تا حد زیادی توانسته بودند عقب‌ماندگی خود را جبران سازند، هر چند برداشت خود آن ها از وضعیت‌شان، باز هم عقب‌تر از دیگران بود.
در این بررسی، وضعیت افراد دارای اضافه وزن با دیگران نیز مورد مقایسه قرار گرفته بود که نتایج از وضعیت مشابه این افراد با دیگران خبر می‌دهد. این در حالی است که اضافه وزن به صورت کلی یکی از عوامل خطر در سلامت استخوان‌هاست.

منبع: سایت خبری انتخاب     کد خبر: ۵۱۵۴۸۴


١٢:٢٣ - دوشنبه ١١ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٧٨٦    /    تعداد نمایش : ١٥٢خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment