سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات اجرا شد:

برگزاری نشست فصلی "راهکارهای ترک دخانیات در بیماران دیابتی"

چهاردهمین نشست فصلی پزشکان صد مطب دیابتی با موضوع "راهکارهای ترک دخانیات در بیماران دیابتی" با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در تاریخ  3 آبان ماه برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی و بنا بر اعلام دکتر غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات، این طرح توسط بنیان امور بیماری های خاص جهت کاهش بار بیماری دیابت در کشور و با همکاری این مرکز تحقیقات در حال اجرا می باشد. وی افزود: تا کنون 100 مطب فعال کنترل دیابت آموزش های لازم را کسب کرده و به این امر می پردازند.
دکتر حیدری بابیان اینکه براساس دستورالعمل جدید معتبر علمی برای درمان دیابت در افراد سیگاری مبتلا گفت: باید درمان قطع مصرف دخانیات همزمان با درمان دیابت آغاز گردد.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات افزود: عواض بیماری دیابت شامل: مشکلات مربوط به شبکه چشم، بیماری های کلیوی و بیماری های عصبی عضلانی است که با وجود درمان دیابت در افراد سیگاری مبتلا جلوگیری از این عوارض با درصد بیشتری دیده می شود.
دکتر حیدری اذعان داشت: ثابت شده است که قطع مصرف دخانیات در این افراد به کنترل و درمان موفق تر دیابت کمک می کند. لذا بایستی در بیماران مبتلا به دیابت مصرف کننده دخانیات این امر جدی تلقی می گردد.
وی تصریح کرد: مشاهدات علمی نشان می دهد که در افراد سیگاری 30 تا 40 درصد احتمال بروز دیابت بالاتر می باشد و نیز درمان در این افراد طولانی تر و با موفقیت کمتر حاصل می گردد. دکتر حیدری به آموزش کامل روشهای درمان ترک دخانیات از جمله: شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمانهای دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیکوتینی و غیر نیکوتینی پرداخت.
دکتر حیدری در خاتمه گفت: این مطالب در مطالعه کشوری دکتر استقامتی رئیس مرکز تحقیقات غدد و دیابت بیمارستان امام خمینی در سال گذشته مستند شده است و مقاله علمی مربوط به آن در مجله کانادایی دیابت در جولای 2019 به چاپ رسیده است بنابراین اساتید صاحب نظر این مقاله این نتیجه گیری را ثبت و به درمان دیابت پیشنهاد می کند.
شایان ذکر است در این نشست ضمن مروری بر آموزش های داده شده،  آزمون از حضار صورت گرفت و به پرسشهای حاضرین پاسخ های مقتضی داده شد.


 

 


١١:٥٢ - شنبه ٤ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤٤٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment