دوشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سیگارهای سبک،
سیگارهای سبک، دروغی سنگین

افرادی که کمتر از 5 نخ سیگار در روز می کشند هم دچار آسیب های بلند مدت ریوی می شوند.

بنا بر یک تحقیق تازه افرادی که کمتر از 5 نخ سیگار در روز می کشند هم دچار آسیب های بلند مدت ریوی می شوند. به گزارش بهداشت نیوز به نقل از سیناپرس «الیزابت اولسنر» استاد کالج ویجلاس در دانشگاه کلمبیا در آمریکا و مدیر این تحقیق می گوید: بسیاری از افراد تصور می کنند کشیدن چند نخ سیگار در روز آنقدرها هم بد نیست اما مشخص شده است بین کسانی که درروز پنج نخ سیگار می کشند و کسانی که در روز دو پاکت سیگار می کشند از نظر دچار شدن به بیماری های ریوی تفاوتی کمی وجود دارد.
محققان برای انجام این آزمایش که در مجله Lancet Respiratory Medicine به چاپ رسیده است عملکرد ریه (میزان هوایی که هر فرد در هنگام دم  فرو می دهد و در بازدم خارج می کند) را در افراد سیگاری، افرادی که سیگار را ترک کرده اند و افراد غیرسیگاری بررسی کردند.
با بالارفتن سن، کارکرد ریه به طور طبیعی افت می کند (این امر از دهه سوم زندگی آغاز می شود) و به خوبی روشن شده است که سیگار این روند را تسریع می کند.
محققان به خاطر تعداد زیاد افراد شرکت کننده در این آزمایش (2500 نفر) توانستند تفاوت عملکرد ریه در افرادی که چند نخ (کمتر از 5 نخ) در روز می کشیدند و نیز افرادی که به طور سنگین سیگار می کشیدند (بیش از 30 نخ در روز) را بررسی کنند؛ در آزمایش های قبلی به خاطر کم بودن تعداد شرکت کنندگان، این امر ممکن نبود.


٠٩:٥٦ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٤١٢٨    /    تعداد نمایش : ٩٢خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment