سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

يك جامعه شناس هشدار داد:

تبعات نمایش مصرف «سیگار» توسط سلبریتی‌ها

یک جامعه‌شناس با بیان اینکه سیگار تبعات بسیار بزرگتری از جمله اعتیاد را برای جوان به ارمغان می‌آورد، گفت: اگر استعداد جوان شناسایی و در مسیر درست هدایت شود قطعا به سمت بزهکاری و اعتیاد نخواهد رفت. به گزارش ایسنا، محمدعلی الستی گفت: لاکچری بودن و تبعیت از آن به عنوان "الگوی رفتاری"، بحثی فرهنگی است که معمولا توسط سلبریتی‌ها و روشنفکران در جامعه ترویج می‌شود و جوان به تقلید از این افراد سبک زندگی و رفتاری خود را تغییر می‌دهد. به طور مثال یکی از مواردی که جوانان به سمت دخانیات می‌روند، مصرف سیگار توسط هنرمندان محبوبشان در سینما است؛ این در حالیست که کشیدن سیگار تبعات بسیار بزرگتری از جمله اعتیاد را برای فرد به ارمغان می‌آورد.
وی تصریح کرد: اگر استعداد جوان در مسیر درست هدایت شود قطعا خوش خواهد درخشید و این درخشش باعث می‌شود مورد توجه و احترام واقع شود و اعتماد به نفسش در جامعه و در بین همسالانش بالا برود و در نهایت به سمت بزهکاری و اعتیاد کشیده نشود.
محقق و آسیب‌شناس اجتماعی بیان کرد: اگر موقعیت استعدادیابی جوانان مهیا نشود؛ وی برای لذت بردن و کامروایی در تخیلات خود به سمت مصرف مواد توهم‌زا همچون مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان می‌رود؛ زیرا فکر می‌کند به وسیله مواد می‌تواند آرزوهایی را که در جهان واقعی برایش برآورده نشده‌اند، محقق کند.
الستی تصریح کرد: به نظر یکی از اصلی‌ترین عواملی که جوانان ما به سمت مواد مخدر می‌روند این است که فرصت بروز استعداد به آنان داده نمی‌شود در اینصورت جوانان به دنبال یافتن راهی برای رهایی از دنیای واقعی و ورود به عالم خیال می‌گردند.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی؛ دومین عامل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر را عدم شهامت "نه گفتن" خواند و گفت: جوانان با فرهنگ انتقاد آشنایی ندارد و مهارت "نه" گفتن را آموزش ندیده‌اند. در محیط‌های آموزشی اگر جوان و نوجوانی مطیع باشد، وی را فرد خوبی تلقی می‌کنند و مورد تشویق قرار می‌دهند و در نقطه مقابل افرادی را که به راحتی "نه" می‌گویند، بی‌ادب، پرخاشگر و یا ناراحت قلمداد می‌کنند؛ این رفتار باعث می‌شود قدرت و مهارت "نه گفتن" برای جوان ایجاد نشود و او نتواند در مقابل پیشنهاد مصرف مواد مخدر مقاومت کند و "نه" بگوید.
الستی در پایان تاکید کرد: باید به جوانان فرصت داد و استعدادهایشان را شکوفا کرد، همچنین با آموزش مهارت‌های زندگی، آنان را در مقابله و رویایی با مشکلات واکسینه کنیم.

منبع: ايسنا


١٢:٤٩ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٤٩٥    /    تعداد نمایش : ٨٣خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment