چهارشنبه ٠١ آبان ١٣٩٨ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سيگار و IQ،
استاد روانشناسی دانشگاه میشیگان اعلام کرده است:

اثر مخرب سيگار بر روي IQ

سیگار کشیدن طولانی مدت با کاهش مهارت های تفکر و IQ همراه است . سالها سیگار کشیدن می تواند همانگونه که هوا را آلوده می کند ، مغز را نیز تحت تأثیر قرار دهد. مصرف طولانی مدت سیگار همانگونه که میزان IQ را کاهش می دهد ، مهارت های تفکر را نیز در مردان الکلی و غیرالکلی کاهش می دهد .
مصرف طولانی مدت الکل باعث کاهش مهارت تفکر و متعاقب آن IQ می شود . بین ۵۰ تا ۸۰ درصد مصرف کنندگان الکل سیگاری نیز هستند . اگر اطلاعات بدست آمده از این تحقیق توسط سایر مراجع نیز تأیید شود ، محققین بر این باورند که قسمتی از کاهش توانایی تفکر در مصرف کنندگان الکل به سیگار مرتبط است . جنیفر گلاس ، استاد روانشناسی میشیگان اعلام کرد ما نمی توانیم بگوئیم که یک رابطه علت و معلولی بین مصرف سیگار و کاهش توانایی تفکر پیدا کرده ایم ولی امیداواریم که یافته های ما باعث تحقیقات بیشتر در این مورد بخصوص شود . این باعث کمک به سیگاری ها برای یافتن یک دلیل دیگر جهت ترک سیگار می شود . همینطور باعث تشجیع مصرف کنندگان الکل جهت قطع سیگار کشیدن خواهد شد .
● سیگار کشیدن مهارت های تفکر را کاهش می دهد .
بررسی اثرات مصرف طولانی مدت الکل روی مغز و مهارت های تفکر که در یک گروه ۱۷۲ نفره از مردان الکلی و غیرالکلی در یک دوره طولانی مدت ۱۵ ساله پایه ریزی شده است .
نتایج در نشریه اعتیاد به مواد مخدر و الکل منتشر شد و با نتایج یافته های قبلی در مورد اثرات الکل در ایجاد مشکلات تفکر و کاهش IQ مقایسه شد . همینطور نشان داده شد که سیگار کشیدن نیز اثرات منفی روی مغز دارد .
محققین اثرات سیگار را روی حافظه ، قدرت حل مشکلات و IQ در مردان که طولانی مدت الکل مصرف می کنند بیشتر مشاهده کردند . اثر منفی سیگار روی مغز در مردان الکلی پس از مصرف الکل و مواد واضح و مشهود باقی می ماند .
مکانیسم دقیق اثر سیگار روی فعالیت های عالی مغزی هنوز مبهم است ولی هم اثرات عصبی - شیمیائی دارد و هم روی عروق خونی که به مغز می رسند اثرات تخریبی می گذارد . پروفسور رابرت زوکر ، استاد روانشناسی دانشگاه میشیگان اعلام کرده است که این شامل سایر یافته هائی می شود که در افراد دارای بیماریهای قلبی - عروقی و ریوی وجود دارد و این افراد خودشان نیز بر اثر بیماری دارای کاهش عملکرد شناختی مغز هستند .

منبع: http://vista.ir/article/75014/


١٣:٠٠ - يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٢٦٣    /    تعداد نمایش : ١٣٢خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment