پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

همنشيني با سيگاري‌ها،
خطرات همنشيتي با سيگاري‌ها

خطرات همنشيتي با سيگاري‌ها

سرطان ریه و بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد، بلکه سلامت کسانی را که با سیگاری‌ها همنشین هستند نیز تهدید می‌کند. به اعتقاد آنها تنفس در اطراف فرد سیگاری، انواع سموم و مواد شیمیایی مانند نیکوتین را وارد ریه می‌کند، بویژه کودکان وقتی در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، در بزرگسالی به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. این در حالی است که براساس مطالعات انجام شده، حدود ۳۵درصد کودکان آمریکایی در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که به طور مرتب در آنجا سیگار کشیده می‌شود. چون سیگار از رایج‌ترین منابع ایجاد دود دست دوم (تنفس در کنار فرد سیگاری ) است افراد در هر مکانی می‌توانند در معرض این دود قرار گیرند؛ در خانه‌های خود، در محل کار و اماکن تفریحی و استراحتگاه‌ها. سیگار این مطالعات همچنین بیانگر این است که حداقل ۲۵۰ماده شیمیایی مضر در فضای دودآلود با سیگار دود دست دوم سیگار وجود دارد که از جمله حدود ۵۰ ماده آن، مواد شیمیایی‌ سرطان‌زا هستند. این نوشتار به انواع بیماری‌هایی می‌پردازد که در نتیجه تنفس در فضای دودآلود سیگار و همجواری با افراد سیگاری برای افراد به وجود می‌آید.

● سرطان ریه سیگار کشیدن غیرفعال، عاملی مهم در بروز سرطان ریه است. تحقیقات نشان داده است افراد غیرسیگاری که در مجاورت فرد سیگاری زندگی می‌کنند، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار نیستند، در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. همچنین بر‌آورد شده است حدود ۳۴۰۰ مرگ ناشی از سرطان ریه که هر سال در آمریکا اتفاق می‌افتد به سیگار کشیدن غیرفعال مربوط است.

● بیماری‌های قلب و عروق درست مانند استعمال سیگار، دود دست دوم آن نیز عامل مهمی برای ایجاد بیماری‌های قلبی ـ عروقی و حملات قلبی است. در آمریکا به طور تقریبی هر سال ۴۶ هزار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی میان افراد غیرسیگاری‌ که در کنار فردی سیگاری زندگی می‌کنند، رخ می‌دهد. تنفس دود دست دوم سیگار حتی برای مدتی کوتاه، می‌تواند تاثیراتی سوء بر‌سیستم قلبی ـ عروقی داشته باشد. این دود همچنین می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد طبیعی سیستم قلب، خون و عروق شده و خطر حمله قلبی را افزایش دهد. افرادی که بیماری قلبی دارند بیشتر در معرض خطرات ناشی از استنشاق دود سیگار قرار داشته و باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهند. این افراد حتی از قرار گرفتن کوتاه‌مدت در چنین فضایی نیز باید اجتناب کنند.

● بیماری‌های ریوی و تنفسی دود دست دوم سیگار شامل مواد شیمیایی بسیار زیادی است که می‌توانند بسرعت دیواره لوله تنفسی را تحریک کنند و به آن آسیب بزنند. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم حتی برای مدتی کوتاه می‌تواند علائم تنفسی شامل سرفه، گرفتگی قفسه سینه، خس‌خس سینه، از نفس افتادن و کاهش عملکرد ریه را باعث شود. قرار گرفتن در این شرایط همچنین می‌تواند منجر به بروز حملات در کودکان مبتلا به آسم شود.
نوزادانی که در معرض دود دست دوم سیگار هستند، ممکن است به عفونت‌های حاد تنفسی مبتلا شوند. در آمریکا ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار مورد عفونت ریه (مانند‌ذات‌الریه و برونشیت) در کودکان کوچک‌تر از ۱۸ ماه، در هر سال توسط سیگار کشیدن غیرفعال ایجاد می‌شود. علاوه بر خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی در کودکان، دود ناشی از سیگار دیگران، عاملی شناخته‌شده برای افزایش شدت آسم در کودکان مبتلا به این بیماری است. حدود ۷۵۰ هزار مورد عفونت گوش میانی میان کودکان نیز تخمین‌زده شده است که در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار بروز می‌کند. همچنین نوزادانی که در معرض دود دست دوم قرار دارند خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS ) را تهدید می‌کند. در ضمن میان زنان بارداری که در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که نوزادانی کم وزن به دنیا بیاورند؛ دقیقا مانند زنانی که سیگار می‌کشند.

● چه می‌توان کرد؟
قوانینی که سیگار کشیدن در اماکن عمومی و محل کار را منع می‌کند، به منظور کمک به حفظ سلامت جامعه تدوین شده‌اند. اگر شما سیگاری هستید؛ بدیهی است ترک سیگار بهترین راه است تا از دوستان و خانواده خود محافظت کنید. اگر غیرسیگاری هستید؛ مطمئن‌ترین راه این است که به دیگران اجازه ندهید در منزل شما سیگار بکشند، بخصوص زمانی که کودکی در خانه شما حضور دارد. بد نیست بدانید دود سیگار دست سوم هم داریم؛ قرارگرفتن در معرض عوامل سمی موجود در دود که روی سطوح و اجسام مختلف باقی می‌ماند و از طریق پوست و غشای مخاطی جذب می‌شود، بخصوص توسط نوزادان و کودکان. پیشگیری از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم می‌تواند تا حد زیادی دود دسته سوم را نیز از محیط شما دور کند.

منبع: بهداشت نيوز   کد خبر: 84904


٠٩:٥٢ - يکشنبه ٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٧٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٧٥خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment