دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سيگار كشيدن مادران،
بيشترين سؤالي كه مادران سيگاري مي‌پرسند:

آیا می توانم در دوران شیردهی سیگار بکشم؟

بسیاری از مادران جدید که قبلا سیگار می‌کشیده اند، سوال می کنند: «آیا می توانم در دوران شیردهی سیگار بکشم؟» مشاوره در مورد سیگار کشیدن در دوران بارداری واضح است. سیگار کشیدن برای کودک بسیار مضر است و باید از آن اجتناب شود. اما پس از به دنیا آمدن نوزاد و در دوران شیردهی اگر میل به سیگار بازگشت چه کنیم؟ آیا تعذیه با شیر مادر را ادامه دهیم؟ در اینجا نتایج تحقیقات در این زمینه آورده شده است. سیگار کشیدن در دوران شیردهی
تحقیقات نشان می دهد، اگر قبل از شیردهی سیگار بکشید، نیکوتین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود.
نیکوتین، ماده روانگردان موجود در سیگار، به شدت اعتیاد آور است و  ترک کردن آن بسیار دشوار است. نیمه عمر نیکوتین حدود یک ساعت و نیم است، به این معنی که حداقل تا سه ساعت پس از کشیدن سیگار در شیر مادر وجود دارد. بعضی از نیکوتین ها زمان بیشتری باقی می مانند. سیگار کشیدن ممکن است مانع تولید شیر شود و سطح ویتامین C که کودک از طریق شیر مادر تغذیه می کند را کاهش می دهد.
نکته: اگر در دوران شیردهی سیگار می کشید، زمان آن را به بعد از تغذیه کودک موکول کنید. حداقل سه تا چهار ساعت تا شیردهی بعدی صبر کنید، حتی اگر مجبور شدید بین دو دوره شیردهی، شیر را دور بریزید. نیکوتین چه تاثیری بر روی نوزاد دارد؟

بزرگترین خطرات نیکوتین برای نوزاد شامل موارد زیر می شود:

    افزایش بروز آلرژی تنفسی نوزادان
    افزایش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS
    کم شدن تولید شیر
    کاهش رشد نوزاد

محققان بین تشخیص اثرات مضر سیگار کشیدن غیر فعال و اثرات نیکوتین انتقالی از طریق شیر مادر به کودک مشکل دارند. چیزی که می دانیم این است که احتمال ابتلا به دامنه وسیعی از مشکلات، در نوزادانی که مادران آنها سیگار می کشند، بیشتر است.
کودکانی که والدین سیگاری دارند اغلب نسبت به کودکان دیگر تحریک پذیرتر هستند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و دستگاه گوارش که نیاز به درمان در بیمارستان دارند، در آنها بالاتر است.
سایر بیمارهایی که احتمال ابتلا به آنها در نوزادان افراد سیگاری بیشتر است، عبارتند از: آپنه (توقف تنفس برای مدت کوتاه)، استفراغ، رشد ضعیف، چرت زدن (استرابیسم)، تنبلی چشم، اختلال شنوایی، آسیب پذیری نسبت به عفونت، آلرژی و مشکلات کمبود ایمنی. نیکوتین یک ماده سمی است. قرار گرفتن در معرض نیکوتین بالا از طریق شیر مادر، می تواند به طور بالقوه باعث وابستگی به نیکوتین و مسمومیت نیکوتین در نوزاد شود.

منبع: www.verywellfamily.com


١٢:١٢ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤١٨٩    /    تعداد نمایش : ١٥٠خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment