پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مصرف دخانيات و نوجوانان،
سخنگوی وزارت بهداشت:

سه درصد نوجوانان کشور مصرف کننده سیگار هستند

دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  اظهار داشت: 8.2 درصد نوجوانان کشور نیز مصرف کننده سایر مواد دخانی به ویژه قلیان هستند که 11.1 درصد آنان پسر و 6.6 درصد دختر هستند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس این بررسی 24.2 درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله کشور در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل و 38.4 درصد نیز در معرض این دود در مکان های مسقف هستند.
حریرچی به این نکته هم اشاره کرد که 76.7 درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار مطمئن هستند که مصرف دخانیات مضر است.
 
** 6 استراتژی مقابله با مصرف دخانیات در نوجوانان 
وی از تدوین 6 استراتژی برای مقابله با مصرف دخانیات در نوجوانان کشور خبر داد که پایش وضعیت موجود، حفاظت از افراد در معرض خطر، کمک به ترک افرادی که دخانیات مصرف می کنند، هشدار برای خطر مصرف، اجرای ممنوعیت جامع تبلیغات و افزایش مالیات مواد دخانی را شامل می شود. 
حریرچی مهمترین عامل پیشگیری از مصرف دخانیات در جوانان و نوجوانان را افزایش قیمت و مالیات ها بر مواد دخانی بیان کرد و افزود: در حال حاضر ایران در پنج استراتژی اول، جزو موفق ترین است اما درخصوص مالیات، موفقیت مطلوبی به دست نیاورده است. 
وی، اظهار داشت: مالیات باید 75 درصد قیمت خرده فروشی در دخانیات را تشکیل دهد؛ این در حالی است که در سال 1396، پنج درصد و در حال حاضر ، 20 درصد رشد در مالیات این مواد داشته ایم. 
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: به ازای هر 10 درصد افزایش در قیمت دخانیات، می توان پنج درصد در میزان مصرف کاهش داشت. حریرچی همچنین به مصرف یک میلیارد و 400 میلیون سیگار سالیانه در جهان اشاره کرد و گفت: هر سال هفت میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. مقام مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تقریبا نیمی از کودکان جهان نیز در معرض دود دست دوم دخانیات هستند.
 
منبع: تندرست نيوز   کد خبر: ۷۰۸۹


١١:٥٣ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٧٧٧    /    تعداد نمایش : ٩٠خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment