پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

خروج قهوه‌خانه‌ها،
دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات:

مجلس زیر بار خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی نرود

دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: مجلس زیر بار خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی نرود، زیرا در این صورت مصرف سیگار و قلیان افزایش پیدا می‌کند. محمدرضا مسجدی اظهار کرد: متاسفانه کاهش سن خرید سیگار به صورت نخ از دکه‌های روزنامه فروشی به یک معضل اجتماعی و حتی بهداشتی تبدیل شده است به طوری که نوجوانان 13 ساله اقدام به خرید سیگار به صورت نخی می‌کنند.
وی ادامه داد: قیمت پایین سیگار یک عامل مهم در بالا رفتن میزان استعمال آن در کشور محسوب می‌شود و متاسفانه امروزه مصرف قلیان در خانواده قبح خود را از دست داده است.
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به اینکه فروش سیگار به صورت نخ از لحاظ قانونی ممنوع است، افزود: فروش سیگار به صورت بسته‌ای یا نخ به افراد زیر 18 سال قدغن است و بر اساس قانون فروشنده سیگار نباید سنش کمتر از 18 سال باشد.
سیگار هیچ وقت گران نمی شود
مسجدی با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور هیچوقت سیگار گران نمی‌شود، افزود: ثابت ماندن قیمت سیگار موجب افزایش استعمال آن  در بین مردم و به خصوص جوانان می‌شود.
وی عنوان کرد: مصرف سیگار و قلیان در قهوه‌‌خانه‌ها بسیار زیاد است و قرار است قهوه‌خانه از فهرست اماکن عمومی بیرون بیاید و مجلس باید در این خصوص تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد.
مسجدی با بیان اینکه من امیدوارم مجلس زیر بار خارج شدن قهوه‌خانه از فهرست اماکن عمومی نرود، تاکید کرد: اگر قهوه‌خانه‌ها به عنوان اماکن خصوصی نام‌گذاری شود میزان استعمال دخانیات و قلیان بیشتر از قبل می‌شود و من امیدوارم نمایندگان مجلس برای بررسی این طرح همه جوانب را در نظر بگیرند.
وی گفت: یکی از اقدامات موثر در زمینه پیشگیری از استعمال دخانیات آموزش بچه‌های 12 سال و خانواده‌های آنان است تا این افراد به طرف مصرف سیگار و قلیان نروند.

فعالیت 18 کارخانه سیگار در کشور
مسجدی اظهار کرد: در حال حاضر در حدود 18 کارخانه تولید سیگار در کشور فعالیت و 50 میلیارد نخ سیگار سالیانه تولید می‌کنند و این تعداد کارخانه توانایی دارند  تا 90 میلیارد نخ سیگار تولید کنند.
وی یادآور شد: متاسفانه مردم ایران روزانه 10 میلیارد تومان خرج سیگار و 20 میلیارد تومان صرف قلیان می‌‌کنند.

منبع: باشگاه حبرنگاران جوان   کد خبر: ۶۵۶۱۴۲۷


١٣:٢٤ - يکشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٣٩٢    /    تعداد نمایش : ٩٥خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment