پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گرايش زنان به دخانيات،
از عارضه‌هاي گرايش زنان به مصرف مواد دخاني

پوكي استخوان، درد بيشتر در دوره قاعدگي و بي قاعدگي

آمارها نشان می‌دهد که گرایش زنان به مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان، رو به افزایش است و این زنگ خطری برای سلامت جامعه تلقی می‌شود. زنانی که سیگار می‌کشند، مشکلاتی در رابطه با دوره قاعدگی خود (مانند درد بیشتر و بی قاعدگی) دارند. احتمال پوکی استخوان در زنانی که سیگار می‌کشند بیشتر است و در نتیجه تراکم استخوان کمتر و احتمال شکستگی استخوان‌ها بیشتر می‌شود. همچنین سیگار کشیدن موجب چین و چروک صورت می‌شود. احتمال ابتلا به سرطان ریه پیشرفته در زنانی که سیگار می‌کشند، ۱۰ برابر زنان غیرسیگاری است. زنانی که سیگار می‌کشند به طور متوسط ۱۴.۵ سال زودتر می‌میرند.
مصرف قلیان به طور قابل ملاحظه ای با سرطان‌های ریه، مثانه، حلق و مری ارتباط دارد. همچنین مصرف قلیان با بیماری‌های تنفسی، کاهش وزن هنگام تولد، بیماری‌های ددنان، ناهنجاری‌های دهانی و ناباروری همراه است. مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف قلیان تاثیر منفی بر کارکرد ریه دارد و به اندازه سیگار کشیدن می‌تواند مضر باشد. علاوه بر اینها، استفاده از دهانه مشترک موجب گسترش بیماری‌های واگیر می‌شود.
با توجه به اینکه سیگار کشیدن در مردان بیشتر است، زنان و کودکان به میزان بیشتری در معرض دود غیرمستقیم قرار می‌گیرند و توسط آن آسیب می‌بینند. از تمام مرگ‌هایی که به دود غیر مستقیم نسبت داده می‌شود حدود ۴۷ درصد از آن در زنان غیرسیگاری اتفاق می‌افتد.
احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان غیرسیگاری که در معرض دود غیرمستقیم دخانیات همسران شان هستند، تقریبا ۲۸ درصد افزایش می‌یابد. استنشاق دود غیر مستقیم دخانیات، تاثیر منفی فوری بر سیستم قلبی و عروقی، لخته شدن خون و افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی و سکته دارد. همچنین دود غیرمستقیم دخانیات موجب بروز  علائم بیماری‌های مزمن تنفسی مانند سرفه، بیحالی، خس خس سینه و تنگی نفس در غیرسیگاری‌ها می‌گردد. استنشاق دود غیر مستقیم دخانیات با ابتلا به عفونت سل نیز ارتباط دارد.
در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۰۰ میلیون زن در سراسر جهان سیگار مصرف می‌کردند. نیمی‌از این زنان سیگاری در کشورهای با درآمد بالا و نیمی‌دیگر در کشورهای با درآمد پایین و متوسط بودند. آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۰، در ایران ۰.۹ درصد دختران ۱۳ تا ۱۵ ساله و کمتر از یک درصد زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله به صورت روزانه سیگار مصرف می‌کردند. البته این آمارها در سال‌های اخیر، به شکل عجیبی رو به افزایش بوده و شاهد گرایش بیشتر دختران و زنان به سمت سیگار و قلیان هستیم.
مطالعات متعدد نشان داده است که سیگار کشیدن و استنشاق دود غیرمستقیم سیگار توسط زنان باردار یکی از علل مهم سقط جنین ناخواسته، تولد زودرس، مرده زایی، پارگی ناگهانی جفت از جنین، افزایش خطر مرگ ناگهانی نوزاد و دوره بارداری کوتاه تر است. همچنین سیگار کشیدن و استنشاق دود غیر مستقیم سیگار در طول دوران بارداری خطر کندی رشد و کاهش وزن نوزاد، اختلالات تنفسی و مشکلات بینایی در دوران کودکی، سرطان خون، عقب ماندگی ذهنی، اختلال حواس و بزهکاری و خشونت در دوران جوانی و بزرگسالی را افزایش می‌دهد. یک چهارم همه مرگ‌های ناگهانی نوزادان به سیگار کشیدن مردان در دوران بارداری نسبت داده می‌شود. همچنین میزان مرگ و میر جنین در زنان بارداری که سیگار می‌کشند ۳۵ درصد بالاتر است.
افراد معمولا دلایلی مانند توصیه دوستان و آشنایان به مصرف سیگار، بیکاری، ناراحتی روانی، تنهایی و خستگی و دیدن نمایش سیگار کشیدن بازیگران در فیلم را برای سیگار کشید خود ذکر می‌کنند.

منبع: تندرست نيوز   کد خبر: ۸۴۲۴


١٠:٤٨ - شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٠٧٣    /    تعداد نمایش : ١١٠



خروج




   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment