پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آموزش مضرات سيگار،
سرپرست اداره کل سلامت شهرداري تهران:

آموزش مضرات سيگار در مراکز فراموز

سرپرست اداره کل سلامت شهرداري تهران گفت: تهران بخشي از پازل کل کشور است و به خاطر شرايط خاص، از قبيل مهاجر پذير و کلان شهر بودن، و همچنين به اين دليل که تمام سياست گذاري ها در کشور، روي آن تاثير مي گذارد، نمي تواند شهري عاري از دخانيات باشد.
به گزارش خبرگزاري آريا، زينب نصيري با اشاره به  10 خرداد روز جهاني بدون دخانيات، افزود: متاسفانه سياست گذاري ها در کشور به نفع افزايش استعمال دخانيات است؛ ضمن اين که کمپاني هاي توليد سيگار نيز فقط به دنبال سودآوري خود هستند و حتي به سياست هاي منع استعمال دخانيات تا به حال توجهي نداشته اند.
نصيري در ادامه خاطر نشان کرد: در اين ميان سبک زندگي  مردم در استفاده از دخانيات تغيير کرده به طوري که تا 10 سال پيش، دختران سيگاري کمتر ديده مي شدند و يا اين که آگاهي کافي در مورد مضرات سيگار نداشتند. ولي در حال حاضر با اين که بسياري از جوانان از اين مضرات آگاهند، همچنان سيگار استعمال مي کنند؛ حتي قشر تحصيل کرده.
سرپرست اداره کل سلامت شهرداري تهران با بيان اين که در حال حاضر همه انواع دخانيات بخصوص قليان در تمام شهر در دسترس است، گفت: اين در حالي است که تا به حال الگوسازي مناسبي براي ايجاد فضاهاي سالم براي جوانان، ايجاد نکرده ايم و در تمام اين فضاها واسطه اي به نام قليان وجود دارد. امروز قليان بيش از پيش، خانواده ها را دور هم جمع مي کند. سيگار نيز به ژستي اجتماعي تبديل شده است و متاسفانه در بسياري از رسانه هاي ديداري از قبيل سينما، شخصيت هاي روشنفکر و موفق، افراد سيگاري هستند.
به گفته نصيري، مشکل ديگر اين است که به دليل تبعيض هاي جنسيتي در جامعه و اين که در مقابل مردان، زنان توانمند و موفق کمتر معرفي مي شوند، دختران جوان براي از بين بردن اين تبعيض جنسيتي استعمال سيگار را  انتخاب مي کنند و آن را نوعي فرايند توانمند شدن و اجتماعي شدن مي دانند.
سرپرست اداره کل سلامت شهرداري تهران با بيان اين که متاسفانه بهانه هاي زيادي بين مردم و جوانان براي نشاط اجتماعي وجود ندارد، ادامه داد:در اين شرايط، اقدامات ما در شهرداري تهران شايد تاثير زيادي نداشته باشد. با اين حال از سال هاي گذشته در تمام محلات شهر تهران 354 کانون پاد يا پيشگيري از دخانيات راه اندازي شده است. امسال نيز اين کانون ها در سطح محلات بيش از پيش، تقويت مي شوند.
وي افزود: اقدام ديگر ما در کاهش و پيشگيري از استعمال دخانيات، راه اندازي مرکز فراموز در منطقه 6 تهران با مشارکت جمعيت مبارزه با دخانيات است. اين مرکز مخصوص کودکان 6 تا 12 ساله شهر تهران با موضوع «نفس» است. اين کانون فضاهايي را براي تماشاي فيلم، رسم نقاشي، بازي و ... دارد و همه اينها طوري طراحي شدند که مضرات سيگار را به کودکان آموزش مي دهند. روش القاي کودک به والدين براي منع استعمال سيگار نيز به او آموزش داده مي شود.
نصيري با اشاره به اين که امسال تلاش داريم دکه هاي روزنامه فروشي و تمام اماکني را که مجوز فروش محصولات دخاني ندارند را ساماندهي کنيم، خاطرنشان کرد: علاوه بر اين، با همکاري سازمان هاي مردم نهاد جريان سازي هايي را براي آشنايي مردم با مضرات سيگار خواهيم داشت و فضاهاي گپ و گفت اجتماعي را در دانشگاه ها و سراهاي محلات در مناطق 22 گانه تهران راه اندازي خواهيم کرد.
وي افزود: مجموعه شهرداري تهران و ساير دستگاه ها بايد کمک کنند فضاهاي نشاط آور پاتوق هاي اجتماعي و فرهنگي در سطح محلات ايجاد شود تا افراد حتي بتوانند به اين موضوع که چرا استفاده از دخانيات رواج يافته و تبديل به ژست اجتماعي آنان شده است صحبت کنند که رد و بدل مباح  ث اجتماعي در کنار موضوعات پزشکي مي تواند به جريان سازي در سطح محلات براي پيشگيري از مصرف دخانيات منجر شود.
مديرکل سلامت شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه ما باور داريم هيچ مجموعه اي به طور مجزا قادر به انجام فعاليت هاي مهم و اثرگذار اجتماعي نيست، خاطرنشان کرد: قطعا ما در کنار آموزش و پرورش، بهزيستي، وزارت بهداشت و همه دستگاه ي متولي اين حوزه قارر  مي گيريم. در ماه هاي اخير ترسيم ماتريس همکاري مشترک با تمامي سازمان هاي مرتبط با اداره کل سلامت را در دستور کار قرار داده ايم و در پيش بيني ها در هر بخش که بتوانيم کمک کنيم، حتما در کنار ساير نهادها قرار مي گيريم تا بتوانيم شاهد تغييري در سطح شهر تهران باشيم.

منبع: http://www.aryanews.com/news/20180602150752979/


٠٩:٤٢ - شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٠٥٥    /    تعداد نمایش : ٧٨خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment