پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آمار استعمال دخانيات،
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت:

آمار نگران کننده از مصرف دخانیات در ایران

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر اساس آمارهای اعلامی وزارت بهداشت ۱۰ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال سیگار و ۱۴ درصد از جمعیت کشور به صورت روزانه سیگار و قلیان مصرف می کنند. به گزارش جام نیـوز، حیدر علی عابدی با یادآوری هفته ملی بدون دخانیات و هشدار نسبت به اینکه سن مصرف سیگار به 11 سال رسیده است، گفت: گردش مالی سالانه 55 میلیارد نخ سیگار 10 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که سالانه 20 تا 30 هزار میلیارد تومان هزینه استعمال و عوارض ناشی از آن می شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از مرگ سالانه 55 هزار ایرانی براثر مصرف سیگار دخانیات را عامل مرگ سالانه 7 میلیون نفر در جهان دانست و گفت: در سیگار 7 هزار مواد شیمیایی وجود دارد که 70 نوع آن سرطان زا هستند و در واقع 14 نوع سرطان با مصرف سیگار در ارتباط است.
وی با یادآوری اینکه90 درصد سرطان های ریه با دخانیات در ارتباط است، گفت: بر اساس آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت 10 درصد از جمعیت بالای 18 سال سیگار و 14 درصد از جمعیت کشور به صورت روزانه سیگار و قیان مصرف می کنند یعنی 7 میلیون نفر از جمعیت بالای 15 سال و 100 هزار نفر از نوجوانان 13 تا 15 سال استعمال سیگار دارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه هفته بدون دخانیات بهترین فرصت است که توجه تمامی مسئولان به آسیب های ناشی از مصرف دخانیات متمرکز شود، تصریح کرد: نیاز است رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما با فرهنگ سازی مناسب آسیب ها و عوارض ناشی از مصرف دخانیات را به طور مرتب یادآوری و اطلاع رسانی کنند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه قیمت دخانیات واقعی نیست، تصریح کرد: در کشورهای اروپایی قیمت سیگار بسیار بالا است و مالیات کلانی بر آن اعمال می شود اما متاسفانه هر زمانی که در مجلس موضوع افزایش مالیات مطرح می شود برخی به بهانه حمایت از کارگرانی که در کارخانجات دخانیات فعالیت یا کشاورزانی که توتون و تنباکو کشت می کنند با این امر مخالفت می کنند این در حالی است که دخانیات سالانه مرگ 55 هزار ایرانی را رقم می زند. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه افزایش قیمت و مالیات سیگار بهترین روش بعد از آموزش و فرهنگ سازی است، گفت: به طور قطع افزایش مالیات و قیمت سیگار تاثیر زیادی در کاهش مصرف دخانیات دارد و جوانان و نوجوانان کمتر به سمت و سوی مصرف قلیان وسیگار روی می آورند.

منبع: جام نيوز   کد خبر: 899254 


١١:٢٦ - يکشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٢٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٦٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment