جمعه ٢٦ شهريور ١٤٠٠ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سیگار ایکترونیکی ویپ،
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد:

"ویپ" مانند سیگار معمولی به عروق خونی آسیب می‌زند

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد: استعمال ویپ (نوعی سیگار الکترونیکی غیرنیکوتینی) همچون سیگارهای معمولی به عروق خونی آسیب وارد می کند.

به گزارش ایسنا، نتایج بررسی ها حاکی از آن است که آئروسل یا ذرات هواپخش (سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره‌های مایع در گاز) ناشی از دستگاه ویپ ممکن است به اندازه دود سیگارهای نیکوتینی روی عروق خونی انسان تاثیر بگذارد.
در آزمایش هایی که روی موش ها انجام گرفت مشخص شد عملکرد اندوتلیوم - لایه ای از سلول ها که به کنترل لخته شدن خون، سطح فشار خون و عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند و عروق خونی را سالم نگه می دارد - پس از پنج دقیقه قرار گرفتن در معرض آئروسل های ناشی از ویپ به طور قابل توجهی مختل می شود.

به گفته متخصصان آمریکایی، عروق خونی موش هایی که در معرض دود سیگار و آئروسل های ویپ و معلق در هوا قرار گرفته اند ۶۷ درصد درگیر شده که می تواند نشانه ای از سکته مغزی و بیماری قلبی باشد.
محققان اظهار داشتند: هنگام استنشاق ذرات معلق یا غبار چه از تنباکو یا ماری جوانا ناشی شود و چه از دود یا آئروسل، همگی تاثیر یکسانی دارند.

محققان آمریکایی تاکید کردند: تحقیقات ما تایید کننده یافته های قبلی است که نشان داده استعمال ویپ بدون ضرر نیست و تاکید کننده اهمیت آگاهی بخشی بیماران در مورد خطرات ناشی از دود این وسیله و تاثیر آن بر عملکرد قلب و عروق است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، بر اساس تحقیقات انجمن قلب آمریکا، سیگارهای الکترونیکی اغلب به عنوان جایگزینی با میزان خطر کمتر برای سیگارهای سنتی معرفی می شوند هرچند این تصور صحیح نیست و این وسیله نیز برای قلب و عروق مضر است.

منبع: https://www.isna.ir/news/1400060201532/


١٠:٥٣ - دوشنبه ١٥ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٧٨١٩    /    تعداد نمایش : ١٥خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment