دوشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

یک نخ سیگار در روز،
نتایج تحقیقات جدید دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا:

تنها یک نخ سیگار در روز، فرد را معتاد کند

محققان معتقدند، به‌احتمال‌زیاد افرادی که روزانه کمتر از یک تا چهارنخ سیگار می‌کشند نیز به نیکوتین معتاد هستند.
به نقل از ارث، بر اساس نتایج تحقیقات جدید دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در ایالات‌متحده، اکثر افراد که حتی سیگار کمتری می‌کشند، به نیکوتین اعتیاددارند و باید درمان شوند.
پروفسور جاناتان فولدز، محقق ارشد این بررسی گفت: پیش ‌از این، برخی بر این باور بودند، تنها افرادی که روزانه حدود ۱۰ نخ سیگار می‌کشند، معتاد هستند، اما این تحقیق نشان داد، بسیاری از سیگاری‌های کم‌مصرف (حتی افرادی که هرروز سیگار نمی‌کشند) نیز می‌توانند به سیگار معتاد باشند. همچنین این مورد خاطرنشان می‌کند که هنگام بررسی درباره تعداد دفعات سیگار کشیدن باید دقیق‌تر بود.
پروفسور دوک جیسون الیور افزود: هنگام ارزیابی اعتیاد به نیکوتین که به‌عنوان اختلال مصرف دخانیات نیز شناخته می‌شود، پزشکان توصیه می‌کنند بر اساس معیارهای ذکرشده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال آماری (DSM-۵) ارزیابی شود.
وی توضیح داد: معمولا پزشکان تنها از افراد سیگاری می‌پرسند که روزانه چند نخ سیگار می‌کشند.
نتایج بررسی نشان داد، سیگار کشیدن کمتر برای افراد، آسیب‌های کمتری نسبت به مصرف بیشتر دارد، بااین‌وجود، خطرات قابل‌توجهی بر سلامتی افراد خواهد داشت. گاهی اوقات، کارشناسان سیگاری‌های کم‌مصرف را معتاد و نیازمند درمان نمی‌دانند، اما این تحقیق نشان داد بسیاری از افراد بدون کمک نمی‌توانند سیگار را ترک کنند.

محققان داده‌های موسسه ملی سلامت ازجمله ارزیابی بیش از ۶۷۰۰ سیگاری برای تعیین این‌که آیا آنان معیارهای DSM-۵ برای اختلال مصرف دخانیات یا عدم آن را دارند مورد تجزیه‌وتحلیل کردند.
این بررسی نشان داد که ۸۵ درصد افراد که روزانه سیگار می‌کشند تا حدودی معتاد هستند و اعتیاد خفیف تا متوسط و یا خفیف تا شدید دارند.
پروفسور فولدز گفت: «باعث تعجب است که تقریبا دوسوم افرادی که فقط یک تا چهارنخ سیگار در روز می‌کشند، معتاد باشند و حدود یک‌چهارم افرادی که کمتر از این تعداد در هفته سیگار می‌کشیدند نیز معتاد بودند.»

محققان دریافتند، دفعات سیگار کشیدن، شدت اعتیاد به سیگار را افزایش می‌دهد. برای مثال، ۳۵ درصد سیگاری‌های کم‌مصرف و ۷۴ درصد از سیگاری‌های پرمصرف، معتاد متوسط یا شدید بودند.

پروفسور فولدز افزود: این اولین بار است که محققان شدت اعتیاد به سیگار را در  طیف وسیعی از تعداد دفعات سیگار کشیدن بررسی می‌کنند.
پروفسور الیور نیز عنوان کرد: این بررسی شیوع بالای اختلال در مصرف دخانیات را بین افراد سیگاری کم‌مصرف نیز نشان می‌دهد و زمینه‌ای برای درمان این افراد را فراهم می‌کند.
وی گفت: تحقیقات گذشته نشان داده است که افراد سیگاری غیر روزانه نسبت به افراد سیگاری روزانه، بیشتر اقدام به ترک سیگار می‌کنند.

پزشکان باید تمام رفتارهای سیگار کشیدن از جمله سیگار کشیدن غیر روزانه را برای موفقیت در ترک سیگار در نظر بگیرند، زیرا این افراد ممکن است نیاز به درمان داشته باشند و مشخص نیست که این مداخلات تا چه اندازه برای افراد سیگاری کم‌مصرف موثر است. تلاش‌های مستمر شناسایی رویکردهای توقف برای این جمعیت همچنان برای تحقیقات آینده مهم است.

منبع: ایسنا


١٣:١٨ - چهارشنبه ١٠ دی ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٠٢٤٨    /    تعداد نمایش : ٨٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment