سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی بدون دخانیات،
شعار روز جهانی بدون دخانیات امسال

«نگذار سیگار، نفَست را بند بیاورد»

روز جهانی بدون دخانیات
روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو، عنوان روزی است مصادف با ۳۱ ماه مه هر سال که در سراسر جهان برای جلب توجه و تشویق افراد در راستای ترک محصولات دخانی، خواستار اجرای عدم مصرف این محصولات در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته می‌باشد، این روز برای جلب توجه نسبت به شیوع گسترده تأثیرات تنباکو بر سلامت انسان در نظر گرفته شده که در حال حاضر منجر به مرگ و میری بالغ بر ۶ میلیون نفر در سال می‌شود و در کنار این معضل، حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر مرگ غیرمستقیم تنها به دلیل استنشاق دود سیگار افراد سیگاری حاصل می‌گردد. کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۸۷ میلادی روز جهانی بدون دخانیات را ایجاد کردند، در طول سال‌های گذشته تاکنون، این روز برگزیده، باعث رویارویی و بعضاً مقاومت‌هایی در سراسر جهان از جانب دولت‌ها، سازمان‌های بهداشت عمومی، افراد سیگاری، تولیدکنندگان محصولات دخانی و صنعت دخانیات گردیده.
«نگذار سیگار، نفَست را بند بیاورد»

«دخانیات و سلامت ریه»، تمرکز روز جهانی بدون دخانیات در سال 2019
در سال 2019، سازمان بهداشت جهانی بر روی «دخانیات و سلامت ریه» تمرکز دارد. مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم دخانیات باعث افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها می شود. به عنوان مثال، مصرف سیگار فعال و منفعل بر سلامت ریه ها به روش های مختلف تاثیر می گذارد:
-    سرطان ریه: مصرف سیگار باعث بروز بیش از دو سوم مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در سطح جهان است و دود دست دوم خطر ابتلا به سرطان ریه را برای افراد غیرسیگاری افزایش می دهد. سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر سرطان در اکثر کشورهای منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی است. در سال 2018 نزدیک به 430 هزار نفر از سرطان ریه در منطقه جان خود را از دست دادند و بیش از نیم میلیون مورد جدید نیز در این دوره تشخیص داده شد. ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد. ده سال پس از ترک، این خطر تقریبا به نیم کاهش می یابد.
-    بیماری های مزمن تنفسی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) و آسم: مصرف سیگار علت اصلی بیماری COPD است که منجر به سرفه های دردناک و مشکلات تنفسی شدید می شود. همچنین آسم را تشدید می کند که این امر، فعالیت را محدود می کند و باعث ناتوانی می شود. براساس آخرین اطلاعات موجود، 6/3% از کل مرگ و میر در اروپا در سال 2017 به علت COPD بود. ترک زودهنگام دخانیات، موثرترین راه برای کاهش پیشرفت COPD و بهبود علائم آسم است.
علاوه بر این، کودکان در معرض دود دست دوم، در معرض خطر بیشتر ابتلا به عفونت های مکرر دستگاه تنفسی تحتانی هستند و خطر ابتلا و تشدید آسم، پنومونی و برونشیت در آنها افزایش می یابد. ارتباط بین مصرف دخانیات و سل نیز کاملا ثابت شده است، به نحوی که اجزای شیمیایی کشنده دود سیگار می تواند عفونت های نهفته سل را آشکار سازد. مصرف سیگار همچنین می تواند خطر ناتوانی و مرگ و میر ناشی از نارسایی تنفسی افراد مبتلا به سل فعال را افزایش دهد.

اجرای معاهده جهانی کنترل دخانیات (FCTC) برای بهبود سلامت ریه
امسال هدف کمپین روز جهانی بدون دخانیات، افزایش آگاهی درباره خطرات دود سیگار برای سلامت ریه و نقش اساسی ریه ها در سلامتی مردم است. این کمپین همچنین متمرکز می شود بر افزایش آگاهی درباره اقدامات مقرون به صرفه و عملی از سوی دولت ها و مردم که می تواند خطرات سلامت ریه ها را کاهش دهد. این اقدامات شامل اقدامات مبارزه با مصرف دخانیات طبق معاهده جهانی کنترل دخانیات می باشد که عبارتند از افزایش مالیات بر دخانیات، وضع قوانین عاری از دخانیات، حمایت از مردم برای ترک دخانیات، افزایش آگاهی از طریق رسانه های جمعی و اجرای ممنوعیت تبلیغات دخانی. پیاده سازی کامل FCTC و سایر اقدامات کنترل دخانیات باعث بهبود سلامت و رفاه مردم و نجات جان انسان ها خواهد شد.
شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات چنین است: «نگذار سیگار، نفَست را بند بیاورد!»

 


١١:٢٧ - شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٢٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment