جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آمار مصرف سيگار،
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد؛

آمار مصرف سیگار و ابتلا به فشار خون درمرکزی فراتر ازمیانگین کشوری

به گزارش خبرنگار مهر، حسن طاهراحمدی در اولین مجمع استانی سلامت استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: سلامت تنها به معنای سلامت جسمی افراد نیست بلکه سلامت روحی، دوری از معضلات اجتماعی و سلامت معنوی همه باهم شاکله کلی سلامت یکی هستند.
وی افزود: ارگان های دولتی و غیردولتی می توانند نقش اساسی و بسیار مهمی را در تامین و حفظ و همچنین ارتقای سلامت ایفا کنند، همچنین اصلی ترین محوریت تشکیل مجمع سلامت این است تا همه افراد جامعه را به ایجاد سلامت مکلف سازد و آنها را با خودمراقبتی آشنا سازد زیرا با افزایش خود مراقبتی شاهد کاهش بیماری در جامعه هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: امروزه بروز بیماری های غیرواگیر اعم از سرطان ها، دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی ۵۳ درصد مرگ و میرها را به خود اختصاص داده اند که متاسفانه آمار مرگ و میر به این دلایل در ایران ۷۶ درصد و ۲۶ درصد بیشتر از میانگین جهانی محاسبه شده است.
طاهراحمدی تصریح کرد: ۴۶ درصد از مرگ و میر ایرانیان تنها به سبب بروز بیماری های قلبی و عروقی صورت می گیرد که اصلی ترین عامل بروز آن نداشتن تغذیه مناسب و تحرک کافی است و این درحالی است که می توانیم با اراده ای جمعی ۵۰ درصد از این آمار را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: متاسفانه میزان مصرف دخانیات در استان مرکزی از میانگین کشوری بالاتر بوده و یکی دیگر از عوامل بروز مرگ و میر مصرف بی حدو مرز دخانیات است، فشارخون بالا، تصادفات، استفاده از نوشیدنی های غیرمجاز و سرطان ها از دیگر عوامل مرگ و میر محسوب می شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: شش درصد از آمار مرگ و میرها به بیماری های ناشی از آلودگی هوا مرتبط است و تمامی مشکلات ذکر شده با همکاری دستگاه ها قابل کنترل و حتی کاهش هستند.
طاهراحمدی بیان کرد: در استان مرکزی ۲۹.۹درصد از مردم مبتلا به فشار خون هستند در صورتی که متوسط کشوری در این زمینه معادل ۲۷درصد است و باید توجه داشته باشیم که مصرف نمک در کشور ما چهار برابر متوسط جهانی برآورد شده، همچنین ۴۳درصد مردم استان مرکزی مبتلا به چربی خون بالا هستند.
وی ابراز داشت: متاسفانه ۶۰ درصد از مردم ایران دچار اضافه وزن هستند و ۹۰ درصد جامعه آماری کشور فعالیت فیزیکی کافی ندارند و این در صورتی است که ما موظف هستیم تا سال ۲۰۲۵، دست کم ۲۵ درصد از مرگ و میرهای زودرس ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، ۳۰ درصد از مصرف نمک، ۳۰ درصد از مصرف دخانیات، ۲۵ درصد از بیماری های قلبی و عروقی و سایر موارد را کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاري مهر   كد خبر: 4242365


١١:٢٤ - يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٣٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment