جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مصرف دخانيات بين دختران،
سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:

سه و چهار دهم درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله سیگار می کشند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، ایرج حریرچی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه دو و یک دهم درصد از دختران کشور نیز سیگار می کشند، افزود: این آمار؛ فاجعه ملی است.
حریرچی افزود: سالانه حدود 55 هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور می میرند.
وی گفت: میزان مصرف دخانیات در افراد بالای 15 سال در پنج سال گذشته از 14 و 9 صدم درصد به 14 و 13 صدم درصد افزایش یافته است.
حریرچی اضافه کرد: البته میزان مصرف روزانه سیگار از 10 و 9 دهم درصد به 10 و یک دهم درصد کاهش یافته است که نشان می دهد حدود 500 هزار نفر کمتر سیگار می کشند.
وی گفت: این در حالی است که مصرف قلیان بیشتر شده است و 480 هزار نفر در مقایسه با پنج سال گذشته به مصرف کنندگان قلیان اضافه شده اند.
قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: مصرف هر قلیان معادل 100 تا 200 نخ سیگار است و کسی که کنار مصرف کننده قلیان باشد مانند کسی است که شش تا هشت نخ سیگار می کشد.
حریرچی اضافه کرد: دخانیات شایع ترین عامل مرگ در جهان است و حدود پنج درصد از موارد بستری معادل 500 هزار نفر در بیمارستان های کشور در سال به دلیل عوارض مصرف دخانیات است.
وی گفت: ایرانیان سالانه حدود 11 هزار میلیارد تومان پول دود می کنند.
حریرچی افزود: حدود 30 هزار میلیارد تومان عوارض سالانه مصرف دخانیات به طور مستقیم و غیرمستقیم در سلامت مردم است و یک درصد تولید ناخالص ملی صرف دخانیات می شود.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت به همه استعلام ها برای ایجاد قلیان سراها پاسخ منفی داده است گفت: در استانهایی مانند اصفهان، کرمان، خراسان شمالی و چهار محال بختیاری در مقابله با مصرف دخانیات بسیار موفق بوده ایم اما در تهران آمار بسیار بد است.
قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: وزارت بهداشت برای اجرای قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در مراکز عمومی ظرفیت اجرایی ندارد و جرایم نیز بازدارنده نیستند.
حریرچی گفت: مراکزی در تهران هفت بار پلمپ شده اند اما با پرداخت جریمه چندصدهزار تومانی دوباره باز شده اند.
وی افزود: وزارت بهداشت در قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در مراکز عمومی بیشتر نقش ترویجی و هماهنگ کننده دارد و نمی تواند حکم کند.
حریرچی گفت: ایران در میان 181 کشور جهان ارزانترین قیمت سیگار را دارد در حالی که مهمترین عامل کاهش مصرف؛ افزایش قیمت است.
وی افزود: در حالی که قیمت خرده فروشی سیگار چهار برابر قیمت کارخانه است وزارت بهداشت پیشنهاد کرد مالیات به خرده فروشی ها تعلق گیرد اما قانون اخذ مالیات به گرفتن مالیات از کارخانه ها تبدیل شد و این مسئله قیمت سیگار را پایین نگه داشت.
قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: با اصلاح قانون مالیات بر دخانیات، سالانه 11 هزار میلیارد منبع جدید برای دولت ایجاد می شود و مصرف دخانیات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
حاج رضا شاه کرمی دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز در ارتباط تلفنی با این بخش خبری گفت: مسئولیت اجرای قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی اضافه کرد: دستگاه قضایی از ابتدا برای حفظ سلامت عمومی آمادگی داشته است اما دلایل اجرا نشدن این قانون را باید از وزارت بهداشت پرسید.
شاه کرمی گفت: بر اساس ماده 8 آیین نامه این قانون، مصرف دخانیات در مکان های مورد استفاده یا مراجعه جمعی یا عمومی مردم مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، سالن های همایش، سینماها، مهمانخانه ها، قهوه خانه ها، دانشگاه ها، مدارس، وسایل نقلیه عمومی، مؤسسات و سازمان های دولتی، بانکها، شهرداری ها و اماکن متبرکه دینی و فرهنگی ممنوع است.
وی افزود: بر اساس ماده 12 قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، جزای فروش و عرضه مواد دخانی به افراد زیر 18 سال افزون بر ضبط فراورده های دخانی نزد متخلف، وی به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا 500 هزار ریال محکوم می شود و در صورت تکرار جزای نقدی تا یک میلیون تومان افزایش می یابد.


١١:٤٤ - شنبه ١٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٢٨٢    /    تعداد نمایش : ٣١٧خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment