پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتقاد از افزايش واردات سيگار،
در نشست خبري روز جهانی بدون دخانیات

انتقاد وزارت بهداشت از افزایش واردات و تولید سیگار درکشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن انتقاد از عدم همکاری دستگاه‌های مختلف در زمینه کاهش مصرف دخانیات در کشور، تاکید کرد: وقتی صنعت دخانیات تلاش می‌کند که عرضه را زیاد کند و تجار نیز سعی می‌کنند که واردات را افزایش دهند و کسانی که مرزها را کنترل می‌کنند نیز همکاری نمی‌کنند، وزارت بهداشت به تنهایی موفق نمی‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در نشست خبری روز جهانی بدون دخانیات، شایع‌ترین عامل مرگ قابل پیشگیری را مصرف دخانیات اعلام کرد و گفت: ۹۰ درصد کسانی که به سرطان ریه مبتلا شده اند سابقه مصرف دخانیات داشته‌اند. به این ترتیب افرادی که در سن تولید هستند، جان خود را از دست می‌دهند یا ناتوان می‌شوند. در نتیجه توسعه کشور نیز آسیب می‌بیند.
وی افزود: وزارت بهداشت اقدامات زیادی در زمینه اطلاع رسانی انجام داده که امضای تفاهمنامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش از جمله این اقدامات است و اولین استراتژی در زمینه کاهش مصرف دخانیات محسوب می‌شود. دومین استراتژی در این زمینه جلوگیری از مصرف در اماکن عمومی است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به قانون منع مصرف دخانیات در اماکن عمومی ادامه داد: اگر محدودیت ایجاد کنیم، مصرف دخانیات و عوارض آن نیز کاهش می‌یابد، اما این اتفاق برای قلیان نیفتاده است و هنوز در رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و سایر مکان‌های عمومی مصرف می‌شود. اما موفق شدیم که قلیان را در محدوده تحت پوشش ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی جمع‌آوری کنیم.
سیاری یکی دیگر از راه‌های موفقیت در این حوزه را فراهم کردن زمینه درمان دانست و افزود: از دو سال پیش در شبکه بهداشت و درمان کشور بحث درمان مصرف دخانیات نیز ادغام شده و کسانی که مایل به ترک هستند می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.
وی تاکید کرد: مصرف قلیان در نوجوانان به خصوص دختران افزایش یافته است. میزان مصرف سیگار در مردان چند برابر زنان است، اما در مورد قلیان تقریبا با هم برابر است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: میزان مالیات بر دخانیات تولید داخل بسیار کمتر از نمونه وارداتی آن است و به همین دلیل صنعت دخانیات تلاش می‌کند که سیگار وارداتی را در داخل مونتاژ کند و آن را تولید داخل نشان دهند. با این کار دولت از مالیات محروم و جلوی این سیاست نیز گرفته می‌شود.
سیاری تاکید کرد: اگر قیمت دخانیات افزایش یابد مصرف سیگار در فقرا و نوجوانان کاهش می‌یابد. مصرف در این دو گروه خطرناک‌تر است؛ چون نوجوانان اگر در این سن سیگار مصرف کنند، مادام العمر مشتری این شرکت‌ها خواهند شد و فقرا نیز به دلیل اضطراب و مشکلات، سیگار بیشتری مصرف می‌کنند و در نتیجه زودتر بیمار می‌شوند و فوت می‌کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، دخانیات را عامل مرگ ۶۰ هزار ایرانی در سال معرفی و تصریح کرد: سالانه ۱۶ هزار نفر در اثر حوادث ترافیکی در ایران از بین می‌روند؛ این درحالی است که اگر یک هواپیما سقوط کند ۳۰۰ نفر فوت می‌کنند و همه به آن اعتراض می‌کنند. اما ۶۰ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات می‌میرند و عزم جدی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. وقتی صنعت تلاش می‌کند که عرضه را زیاد کند و تجار نیز سعی می‌کنند واردات را افزایش دهند و کسانی که مرزها را کنترل می‌کنند در این زمینه همکاری نمی‌کنند، وزارت بهداشت نیز به تنهایی موفق نمی‌شود.
وی در خصوص آمار قاچاق مواد دخانی به کشور گفت: طبق آنچه که اعلام می‌شود ۳۰ درصد مصرف داخل از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود. یکی از راه‌های افزایش تولید سیگار در کشور نیز طرح همین مسئله است و معلوم نیست این آمار درست باشد یا خیر؟ ایجاد اشتغال، کاهش قاچاق و افزایش کیفیت نیز سه موضوعی است که در این زمینه مطرح می‌کنند. اما مهمترین مساله حاشیه سود این صنعت است که بالاست و تجار، تولید کننده و وارد کننده آن همه یک گروه هستند که متاسفانه جریانی پشت این کار است.
وی تصریح کرد:‌ وزارت بهداشت همه تلاش خود را در زمینه افزایش مالیات بر دخانیات انجام داده، اما موفق نشده است که علت آن نیز حاشیه سود بالای این صنعت است.


١٢:٤٧ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٧٣٥٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٧خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment